piątek, 31 stycznia 2014

Pojęcie szerszej rzeczywistości czyli świat, którego nie zauważamy.

"Obojętnie z jakiego punktu widzenia patrzymy na świat, nie zobaczymy więcej niż jest w nas samych"
Inaczej mówiąc, im większa jest nasza wiedza tym więcej jesteśmy w stanie dostrzec wokół nas.
W dzisiejszym, pędzącym jak szalony świecie ludzkość wytworzyła mechanizmy mające za zadanie uporządkowanie zachowań społecznych, kulturowych i innych.
Działamy według określonych schematów, były one pomocne wprowadzając ogólny ład i nadając kierunek naszym działaniom.
Jednak model cywilizacji jaki prezentujemy dziś wyczerpał swoje możliwości, działanie według schematów spowodowało zahamowanie kreatywności, przestajemy zauważać co się dzieje wokół, spadek odporności na manipulacje, stan naszej wiedzy zmniejsza się, środowiska, które kiedyś pragnęły kontrolować każdego obywatela już nie muszą tego robić, gdyż wytworzyliśmy w sobie mechanizmy przez które nieświadomie sami podporządkowujemy tym kontrolom - mało tego - uważamy to za stan normalny.
Przeciętne życie współczesnego człowieka podporządkowanego ogólnie przyjętym schematom jest dla niego życiem po najmniejszej linii oporu - tak jest najłatwiej.
Każde działanie, które wykracza poza te schematy jest traktowane jako niepoprawne i jest to patologia naszej cywilizacji, bo ten patologiczny trend jest wpisany w naszą kulturę i ciężko będzie to zmienić.
O jakich schematach mowa?
To zespół zachowań jakie powszechnie uznaje się za normalne lub poprawne z ogólnie przyjętymi normami.
Jeżeli ktoś wykracza poza te normy - nie ważne jakie przynosi to konsekwencje - jest uznawane za niepoprawne lub niewnoszące do życia nic istotnego.
Jeżeli ktoś popełnia tym przestępstwo to takie nastawienie jest dobre, ale w przypadku, gdy ktoś próbuje zmienić coś na lepsze lub wykracza poza normy szukając alternatyw co może przynieść pewne korzyści
to mało kto widzi, że czasem trzeba wyjść poza schemat  i jest to patologią hamującą rozwój.
Nie potrafimy dziś tworzyć planów długofalowych tzn, których realizowanie obejmuje np 25 lat, wolimy działać taka by ułatwić sobie życie dziś nie myśląc o przyszłości często nieświadomi problemów, które tworzymy i pozostawimy na barkach naszych dzieci.





Zmniejszające się złoża paliw kopalnych, wyczerpywanie się złóż wody pitnej i wód do celów przemysłowych od dłuższego czasu alarmuje i już dziś kraje bliskowschodnie borykają się z niedoborami wody pitnej i wody do celów rolnych co powoduje stopniowe zmniejszanie produkcji żywności i wzrostu ich cen co z kolei prowadzi do napaści na konwoje  żywnościowe, zakazy eksportu produktów żywnościowych, opuszczanie terenów rolnych i migracje ludności do miast co dalej ma inne negatywne następstwa.
Ciągłe wycinki lasów powodują zmiany mikroklimatu co prowadzi do zmniejszenia opadów, zbyt szybkie eksploatowanie wód gruntowych powoduje spadek ich poziomów przez co wiele studni wysycha np w zachodnich Indiach już porzucono 30% studni.
Analiza przeprowadzona w 2005 r przez Bank Światowy pokazała, że zboże do wyżywienia 175 mln hindusów zostało wyprodukowane kosztem nadmiernego pompowania wody.
W południowym stanie Tamil Nadu, zamieszkałym przez ponad 60 mln ludzi, spadający poziom wód gruntowych doprowadził już do wysuszenia 95% studni ubogich rolników, w ciągu dekady redukując nawadniany obszar o połowę.
W północnym stanie Gudżarat poziom wód gruntowych spada aż o 6 metrów rocznie.
W niektórych miejscach pokłady wodonośne zostały już kompletnie wyczerpane, rolnictwo bazuje jedynie na opadach, a mieszkańcy na dowozach wody ciężarówkami (co będzie jak zabraknie paliwa do tych ciężarówek?).
Gdy całe regiony Indii zostaną pozbawione pokładów wody może dojść do głodu, masowych migracji, a nawet do rozruchów.
Z Tygrusu i Eufratu zostały jedynie tylko ospale pełznące przez pustynie smętne resztki wielki niegdyś rzek.



Szczyt wydobycia ropy jest dawno za nami, złoża łatwiej do wydobycia ropy wyczerpały się, dlatego sięga się po złoża, których koszt wydobycia wzrasta co przekłada się na cenę rynkową paliw.
Popyt wzrasta z roku na rok, a wydobycie się zmniejsza od lat 80 XX w. już teraz żeby wydobyć jedną baryłkę ropy zużywa się ich trzy, a niekonwencjonalne złoża ropy w piaskach roponośnych i łupkach bitumicznych w najbliższych kilkunastu latach nie będą dostarczać więcej ropy niż kilka procent obecnego wydobycia ropy, dlatego musi ona być coraz droższa, żeby opłacało się sięgać po złoża bardziej kosztowne wydobyciu.
Fakt, że w ogóle sięgamy po tak trudno dostępne zasoby o coraz niższej jakości już sam w sobie powinien dać do myślenia.
Pomimo coraz wyższych cen paliw ich wydobycie przestało rosnąć, a z nowo uruchamianych szybów ledwo wystarcza na skompensowanie spadku wydobycia ze starych złóż.
W ciągu 5-6 lat stracimy moce wydobywcze równe łącznemu wydobyciu  Rosji i Arabi Saudyjskiej.
Jest takie Arabskie powiedzenie "mój ojciec jeździł wielbłądem, ja jeżdżę samochodem, mój syn lata odrzutowcem, jego syn będzie jeździł wielbłądem"
Dlaczego ewentualny problem niedobór dostaw zasobów jest tak groźny?
Światowe PKB jest uzależnione od sieci powiązanych ze sobą podmiotów, których działanie oparte jest na dostawach zasobów np. ropy, rud metalu, minerałów do produkcji chemicznej, produkcji rolnej itd.
Rosnąca liczba populacji ludności potrzebuje coraz więcej do zaspokojenia swoich  potrzeb, dlatego gdy zabraknie ropy na, której to wszystko jest zbudowane lub wystąpią jej niedobory to światowa gospodarka nie będzie wstanie zaspokoić potrzeb ludzi, a jest nas coraz więcej.
Problem towarzyszący temu wszystkiemu jest także spore zanieczyszczenie atmosfery powodujące szereg schorzeń i przypadłości.
Ich charakter najczęściej widać z punktu widzenia lat np. powszechne wśród kobiet problemy tarczycowe powodujące trudności z poczęciem dzieci lub spadek jakości płodności u mężczyzn spowodowane spożywaniem zanieczyszczeń odkładających się w żywności.
Powszechne występujące bóle głowy i migreny spowodowane wdychaniem zanieczyszczonego powietrza, problem ten dotyka np Wielką  Brytanie, a w szczególności Chiny, gdzie chmurę smogu widać na zdjęciach satelitarnych i często słońce nie przenika przez chmurę dymu.
W morzach ryby zawierają pierwiastki, których poziom jest powyżej normy np łosoś norweski zawiera wysoki poziom rtęci przez co jego połowy zostały zahamowane, spożywamy warzywa, które hodowane są na nawozach sztucznych i dodatkowo na antybiotykach mających chronić je przed chorobami i grzybami.
Powszechnie promuje się GMO czyli modyfikowaną genetycznie żywność, którą rządy reklamują jako bezpieczną popierając się badaniami, które zresztą są przeprowadzane przez firmy produkujące żywność GMO czyli brak jest oceny obiektywnej, gdyż jest możliwość, że wynik badań nie jest zgodny z faktami.

Do tego dochodzi problem pieniądza - dziś pieniądz tworzy się jako dług, a rosnący dług wymaga, żeby gospodarka w przyszłości była większa od obecnej.
Dla rozwinięcia tematu trzeba obejrzeć ten film.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Ue_lzEIVhnE&hd=1


Podłoże problemów finansowych leży w różnych układach między bankami, korporacjami, instytucjami lub rządowymi i poza rządowymi, których jedynym celem jest chęć zysku kosztem naszym i naszej teraźniejszości i przyszłości.
"Za każdym razem gdy bank udziela nowej pożyczki tworzony jest nowy kredyt bankowy- nowy depozyt, całkowicie nowe pieniądze" Graham F. Towers, dyrektor Bank of Canada.
"Proces w którym bank tworzy pieniądze jest tak prosty, że umysł go odrzuca" John Kenneth Galbraith - ekonomista.
"Pozwólcie mi tworzyć i kontrolować pieniądze państwa, a nie będzie mnie obchodzić kto tworzy w nim prawo" Mayer Anselm Rotschild - bankier.
"Nie obchodzi mnie, jaka marionetka zasiada na tronie brytyjskim (...) człowiek, który kontroluje podaż brytyjskiego pieniądza, kontroluje zarówno podaż pieniądza jak i brytyjskie imperium".- Nathan Mayer Rothschild (w swoich pamiętnikach)
"Gdyby moi synowie chcieli, to by tych wojen nie było" Madame Gutte Rothschild.
Link do strony z innymi wypowiedziami bankierów :
http://wezwaniedoprawdy.pl.tl/Cytaty.htm




Dlaczego tak się dzieje? 
Dzieje się tak dlatego, że środowiska, które mają realną władzę, a dokładnie bankierzy od lat prowadzą politykę mającą na celu trzymanie całych narodów w nieświadomości procesów zachodzących wokół nich.
Mało kto np zastanawia się nad tym jak działają Banki - bankierzy są największymi winowajcami stopniowej degradacji naszej cywilizacji.
Zapoczątkowują oni mechanizmy, które z kolei wciągają inne podmioty takie jak korporacje, instytucje rządowe i pozarządowe oraz środowiska polityczne, które skuszone możliwości zysku są współodpowiedzialne za "eksploatowanie ludności do własnych celów"
Wojny, rewolucje, krachy ekonomiczne to wszystko jest inicjowane po to by ktoś mógł odnieść zysk.


Dlaczego nikt nie jest wstanie tego zatrzymać?
O ile kiedyś rządy totalitarne jak np w Rosji, Hiszpanii czy Włoszech rządziły silną ręką, a ich nastawienie do narodu było znane o tyle dziś totalitaryzm polega na dawaniu ludziom iluzji demokracji, daje się złudzenie tego, że żyją w wolnym kraju, że rząd dba o obywateli - taki totalitaryzm w białych rękawiczkach mą tę zaletę, że nikt nie jest świadom, że jest pionkiem systemu, który go "eksploatuje", a jego wolność i dobrobyt są niczym Matrix przesłaniający prawdę.
Najciężej walczyć z wrogiem, którego nie widać, dlatego systemy totalitarne zazwyczaj upadają i odradzają się jako iluzje demokracji.
Z definicji demokracji wynika, że władza leży w rekach obywateli i choć dzisiejsze czasy wypracowały model demokracji, w którym w imieniu ludzi rządzą wybrani do tego politycy to ludzie utracili możliwość partycypowania w sprawach polityki w sposób w jaki zakłada to demokracja jaką znamy ze starożytnej Grecji okresu klasycznego czyli dziś niema tu mowy o demokracji.
Każdy reaguje na to zrezygnowaniem mówiąc, że nie ma takiej siły która mogła by to zmienić, że ludzie są za słabi aby się sprzeciwić - tak wygląda społeczeństwo z wbudowanymi w kulturę mechanizmami samo destrukcji i ukierunkowanymi na zachowawczość co od zawsze było celem środowisk trzymających władzę realną, a każdy kto próbuje walczyć o swoje jest brutalnie usuwany.


Stworzyliśmy model cywilizacji opartej na powiązanych ze sobą różnych podmiotów :
przemysł, polityka, finanse, organizacje, a stopień ich złożoności podnosi się, są coraz bardziej skomplikowane, a jednocześnie jesteśmy coraz bardziej uzależnieni od prawidłowego ich funkcjonowania jako całości.
Jeżeli jeden z podmiotów przestaje funkcjonować reszta także co powoduje załamanie się systemu.
Gdyby na jeden dzień zablokować działanie internetu, to starty były by ogromne, wiele firm prawdopodobnie by padło, załamanie się giełdy i rynków światowych spowodowało by straty, których odbudowa zajęłaby lata, możliwe, że wywiązały by się konflikty zbrojne spowodowane podejrzeniami o sabotaż - JEDEN DZIEŃ!!!
Staliśmy się tak zależni od tego patologicznego modelu, że na dzień dzisiejszy bez rewolucji raczej tego nie zmienimy, a chcąc żyć normalnie karmimy systemowego potwora zamykając błędne koło.






Pierwszym krokiem w kierunku zmiany tej stagnacji powinno być uświadomienie sobie patologi i ograniczeń jakie wytworzyliśmy ( np mimo wielu szczytów unijnych nie wypracowano konkretnego pomysłu na  zażegnanie kryzysu próbując znaleźć jego korzenie, które zresztą nie mają typowo ekonomicznego charakteru jak się wielu ludziom wydaje, problem ma podstawy kulturowe i można tu wspomnieć na przykładzie USA fakt, że około 25% ich przemysłu wyeksportowano na krajów trzeciego świata przez co co czwarty Amerykanin stracił pracę i pobiera zasiłek, a przemysłowcy bogacą się kosztem tych, którzy stracili pracę czyli USA nie potrafi być na tyle konkurencyjna aby zniwelować niskie koszty produkcji np w Chinach.)
Rząd Stanów Zjednoczonych zdaję sobie sprawę czym może skończyć się załamanie gospodarcze w ich kraju, dlatego Brack Obama zlecił Organizacji FEMA (Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego) przygotowanie się na możliwość masowych protestów.
Zakupiono około miliona sztuk amunicji rozpryskowej, zakupiono 2700 wozów bojowych przystosowanych do walk z demonstrantami ze wzmocnionym pancerzem i wyposażonych w pługi do rozbijania blokad.
Można także wspomnieć o widmie atomowego ataku jaki Alkaida planowała na USA w 2011 r, a uniknięto go tylko dlatego, że terroryści sami zaniechali ataku.(według wiadomości służb bezpieczeństwa ładunki już były przemycone na teren USA)
Ich sporym problemem jest także bardzo niski poziom nauczania, który tylko pogłębia ich sytuacje.
Przy obecnych tendencjach wzrostu populacji  i rosnącym zapotrzebowaniu na energię nie czeka na nic innego jak zderzenie się dniem, którym zabraknie nam zasobów od, których większość ludzi jest uzależniona w stopniu, że decydują o naszym przetrwaniu.


Drugim krokiem w kierunku zmian jest odnalezienie w sobie odwagi przeciwstawienia się zaistniałym patologiom społecznym, musimy odzyskać bezpośrednią kontrolę nad naszym losem i przestać wspomagać wykorzystujące nas systemy, musimy przestać je karmić, wtedy same upadną.
Żeby stworzyć stabilny i lepszy model nowej cywilizacji mający zapewnić bezpieczną od zagrożeń ekonomicznych i społecznych przyszłość trzeba zastanowić na jakiej zasadzie ma on działać, obalić postawę opartą na myśleniu dogmatycznym, zmienić edukację, która dziś w ogóle nie uczy myślenia i zabija kreatywność czy ciekawość świata.
Trzeba uświadomić sobie czym jest rozwój, co go generuje, a co hamuje.
Da się to zrobić jedynie pogłębiając wiedzę i dzięki niej przełamanie barier i zniesienie ograniczeń jakie wytworzyliśmy nie będzie problemem, a naszych dzieci takie problemy jak manipulacje, krótkowzroczność czy brak zdolności do planów długofalowych na pewno nie dotkną.
Współczesny świat w wyniku szeregu popełnionych błędów i tych, które jeszcze popełni w końcu zrozumie, że jedyną drogą do budowy lepszego świata jest budowanie go razem znosząc ograniczenie jakim jest  nasza współczesna kultura.



Dla ciekawych polecam zajrzeć na te stronę gdzie jest cała masa wykładów na tematy dotyczące zagadnienia oraz przeczytać książkę pt" świat na rozdrożu" Marcina Popkiewicza

http://zakazanawiedza.wordpress.com/marcin-dachtera/
http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/2216/ksiazka-swiat-na-rozdrozu



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz